ru
Депозит як головний спосіб зберегти гроші
Надійність передусім
У сучасному світі з'являється дедалі більше можливостей для інвестування – від купівлі акцій іноземних компаній до криптовалюти, – однак такі інструменти несуть величезні ризики, потребують спеціальної підготовки та щоденної уваги.


Банківський депозит – найбільш простий, доступний і надійний спосіб зберегти і примножити заощадження. Але й тут є певні нюанси, які потрібно враховувати, перш ніж ухвалити рішення віднести гроші до банку.
Банківський депозит вже багато років залишається найпопулярнішим способом зберегти свої заощадження.

Відсоткова ставка дозволяє не лише захиститися від інфляції, а й отримати прибуток.
Що таке депозит
Депозит – це фінансовий вклад, який розміщується на спеціальному рахунку в банку на певних умовах. За те, що гроші зберігаються у фінансовій установі, клієнт отримує відсотки. Такий вид взаємодії вигідний обом сторонам: банк користується грошима клієнта протягом заздалегідь обумовленого строку, а клієнт за це отримує матеріальну вигоду, примножуючи свої заощадження.

Крім того, розміщуючи кошти на депозиті, можна не переживати за їх збереження – це ще один, якщо не головний, плюс до банківського депозиту. Тут варто зробити ремарку: не лише банки, а й різні мікрофінансові організації можуть пропонувати відкрити депозит.

Проте довіряти варто лише перевіреним, великим фінансовим установам – про це трохи нижче.
Крім цього, вклади бувають із можливістю поповнення та без. Вклади з можливістю поповнення дають клієнтам максимальну гнучкість накопичення. Так, вкладники депозиту «Накопичувальний» можуть не лише регулярно відкладати комфортну для себе суму, а й капіталізувати відсотки (банк щомісяця додає відсоток до депозиту).

Часто банки пропонують автоматичне продовження депозиту – це дуже зручно, оскільки клієнт не втрачає гроші та заробляє відсотки, навіть якщо забув про закінчення строку вкладу.

Ще одна перевага пролонгації – банки можуть нараховувати бонусні відсотки за автоматичне продовження. Але це не єдиний спосіб збільшити прибутковість. Наприклад, ПУМБ дарує +1% за умови пролонгації депозиту, відкриття депозиту в мобільному застосунку або відкриття другого депозиту за наявності чинного вкладу.

Депозити також різняться залежно від валюти вкладу. Найвигідніші – у гривні, їхня прибутковість вища, ніж у вкладів в іноземній валюті (ставки в євро чи доларах зовсім невеликі: зазвичай не більше 0,1-0,5%).

Деякі строкові депозити можна зняти до закінчення терміну, але така опція теж знижує прибутковість. Всі ці умови прописуються в договорі, а банківський співробітник детально їх проговорить до того, як ви ухвалите остаточне рішення. Гнучка система дозволяє підібрати оптимальний варіант для кожного вкладника залежно від його вподобань та потреб.
За строком розміщення депозити поділяються на строкові і на вимогу (до запитання). У першому випадку клієнт передає банку гроші на конкретний період: це може бути місяць, три, шість місяців, рік та більше. Фінансовій установі вигідно, щоб кошти залишалися в неї якомога довше, тому за триваліший строк зазвичай пропонується більший відсоток. Чим більша сума депозиту і довший строк, тим більше вдасться заробити на такому вкладі. Наприклад, дохідність депозиту «Дохідний» за умови розміщення в мобільному застосунку на строк 12 або 18 місяців становить від 9,5% річних. Це вклад із максимальною прибутковістю серед депозитів, які пропонує ПУМБ.

Безстроковий депозит передбачає, що банк поверне вклад на першу вимогу. Відсоток за такими депозитами зазвичай нижчий. Наприклад, кошти з рахунку «Вільний» користувач зможе зняти будь-якої миті без втрати всіх раніше нарахованих відсотків. Але навіть низький відсоток (у цьому випадку 6% річних при розміщенні в інтернет-банкінгу) краще, ніж зберігати заощадження під подушкою. Гроші захищені та продовжують працювати.
Види банківських вкладів
У середньому ставки за гривневими депозитами коливаються в межах 6-10% залежно від строку розміщення та інших умов – у кожному банку вони трохи відрізнятимуться.

Відсотки можуть або виплачуватись щомісяця на картку, або видаватися в кінці разом з основною сумою, або додаватися до основної суми вкладу.

Сума доходу за депозитом оподатковується: 18% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% військовий збір, разом 19,5%. Банк сам виступає в ролі податкового агента, тому жодних додаткових дій клієнту робити не потрібно, що також дуже зручно.
Відсотки за депозитом
Але краще одразу обрати такий банк, з яким ймовірність звернення до Фонду зводиться до мінімуму. Існують рейтинги найнадійніших банків, які за десятиліття роботи не підвели жодного клієнта.

Так, Перший Український Міжнародний Банк (ПУМБ) входить до топ-5 банків1 за розміром депозитного портфеля фізичних осіб. За 30 років роботи на фінансовому ринку України він жодного разу не припиняв виконання своїх зобов'язань щодо депозитів, а також будь-яких інших виплат клієнтам. ПУМБ посідає перше місце2 за приростом строкових депозитів фізосіб у гривні, а також є одним із п'яти банків, уповноважених на зберігання готівки НБУ. Рейтинг надійності3 у ПУМБ найвищий із можливих – оцінка "5".

До речі, ПУМБ є банком-агентом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та у період з 2015 по 2020 рік виплатив вкладникам неплатоспроможних банків майже шість мільярдів гривень.

Все це пояснює той факт, що 85% клієнтів4 ПУМБ повторно розміщують тут свої депозити.
Україна однією з перших серед пострадянських країн запровадила страхування банківських депозитів. Це допомогло суттєво підвищити довіру вкладників до банківської системи. Було створено державний Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, який є гарантом безпеки. Тому навіть якщо якийсь банк не зможе виконати своїх зобов'язань, це зробить держава. Максимальна сума відшкодування становить 200 тисяч гривень.
Безпека
Під час вибору банку варто вивчати не лише його показники та рейтинги, а й відгуки клієнтів – це обов'язковий етап, якщо ви хочете переконатися у надійності фінансової установи та її репутації.

Нещодавно ПУМБ провів акцію на честь свого 30-річчя, в рамках якої розіграв щедрий приз: 30 учасників отримали по 30 тисяч гривень на депозит.


В акції брали участь усі вкладники банку, які в період з 1 листопада до 19 грудня 2021 року відкрили депозит "Ювілейний" на суму нових коштів від 10 тисяч гривень. Майже 31 тисяча українців відкрили депозит у ПУМБ та взяли участь у розіграші призу.
Вибір банку
Акція
«Ювілей святкуємо –
30 тисяч гривень на
депозит даруємо»
Моя порада – вибираючи банк, орієнтуйтесь на особистий досвід та досвід знайомих. Якщо у банку високі відсоткові ставки, але погана репутація, тоді краще звернути увагу на надійніший банк. Причому репутація складається з невеличких і, на перший погляд, не дуже важливих речей. Наприклад, банк затримав виплату відсотків, запровадив нові платежі, не проінформувавши клієнта, несподівано підвищив вартість обслуговування картки або просто довго і незрозуміло перевипускав картку. Можливо, у надійного банку процентна ставка буде нижчою, але сервіс і спокій за свої кошти набагато важливіші за моментальний прибуток.

Для депозитного рахунку обрала ПУМБ, бо отримувала зарплату в цьому банку і не з чуток знаю про високий рівень обслуговування банком своїх клієнтів. За весь цей період у мене жодного разу не було проблем ані зі зняттям коштів, ані з переоформленням карток. Завжди все зручно, швидко, комфортно. Крім цього, зараз банк пропонує вигідні та цікаві пропозиції для своїх клієнтів щодо вкладів та інших фінансових послуг. Дуже часто виходить так, що якщо я маю питання, вирішувати які треба через банк, то цим банком стає саме ПУМБ.

Ще одна порада – щоб депозит не просто зберігав кошти, а й приносив прибуток, дуже важливою є регулярність поповнення рахунку. Я, коли планую сімейний бюджет, завжди чітко розумію всі доходи та витрати (планую не лише обов'язкові, а й так звані екстра, незаплановані витрати на випадок поломки техніки, хвороби тощо), а всю суму, яка не входить до цих витрат, подумки "забуваю" і кладу на депозит. Для мене найкращий варіант депозиту – коли нараховані відсотки приєднуються до основної суми вкладу, максимально збільшуючи його прибутковість
Маргарита Царева
поділилася своєю порадою з майбутніми вкладниками, які лише обирають банк для розміщення депозиту:
Переможниця
акції
Обрав ПУМБ за порадою друзів – як банк з великою кількістю цікавих пропозицій, зокрема: великий пільговий період та простий спосіб розрахунку кінцевої дати сплати за використання кредитних коштів; кешбек за оплату комунальних платежів та можливість розстрочки; кешбек за оплату квитків на транспорт та проїзд у метро, достатня кількість відділень у Харкові (в тому числі недалеко від роботи та дому); надійність банку; простота та зручність застосунку для смартфона, а також зручність роботи у вайбер-боті ПУМБ; ну і, звичайно, винагорода від ПУМБ за реферальною програмою за залучення нового клієнта, яку я отримав після оформлення кредитної картки. Власне, враховуючи такі переваги, я порекомендував ПУМБ і своїй сестрі.

Поради: комуналку сплачувати онлайн кредитною карткою та оформляти безвідсоткову розстрочку, у магазинах розраховуватися кредитною карткою, зазвичай з урахуванням пропозицій щодо кешбеку, кошти зберігати на депозитних рахунках або на карткових рахунках, за якими банк пропонує нарахування відсотків на залишок власних коштів.
Олександр Щербак
розповів про свій досвід роботи з ПУМБ:
Переможець
акції
Я знаю свої обов'язкові витрати, не купую нічого зайвого, не подумавши,
чи справді мені це потрібно. Частину зарплати відкладаю.

Переважно користуюся платіжними картками, так зручніше аналізувати витрати, можна отримати додатковий дохід у вигляді бонусів, кешбеку, відсотків на залишок тощо. Заощадження зберігаю у банку, на депозитах.
Максим Вуйцік
клієнт ПУМБ із 2014 року:
Переможець
акції
Анастасія Андраш
Я отримую зарплату в ПУМБ вже років сім, а користуюся продуктами банку, такими як депозити, кілька років.

Чому обрала ПУМБ? Велика мережа відділень та банкоматів, зручний онлайн-банкін
Переможниця
акції
розповіла, чому обрала ПУМБ для депозитів:
1 Інформація станом на 01.11.2021 згідно зі статистичними даними офіційного сайту НБУ.
2 Інформація станом на 01.12.2021 за період січень-листопад 2021 року згідно зі статистичними даними офіційного сайту НБУ.
3 За даними рейтингового агентства "Кредит-Рейтинг" станом на 28.10.2021.
4 Інформація станом на 01.01.2022.